Koffein - a fogyás, sportolás, fizikai és szellemi teljesítőképesség csodaszere.
Koffein - a fogyás, sportolás, fizikai és szellemi teljesítőképesség csodaszere.
A fogyás, sportolás, fizikai és szellemi teljesítőképesség csodaszere. Az EU és USA tudományos szervezetei egyetértenek a hatásosságát illetően:
- Stimulálja a szervezetet, az izmokat és az agyat, csökkenti a fáradtságérzetet.
- Növeli a szervezet energia-szintjét azáltal, hogy segíti a zsír bontását és kalóriát éget.
- Csökkenti a fájdalomérzetet intenzív sporttevékenység során.
- Javítja a memóriát és a szellemi teljesítőképességet.
A koffein növeli a teljesítőképességet hosszan tartó sporttevékenységek során (futás, úszás, biciklizést, stb). Ennek köszönhetően szinte minden fogyókúrás- és sport-táplálékkiegészítőbe beleteszik, ahol a sok „csodaszer” között szerényen megbújva igazából ő felel azért, hogy többet tudunk futni, nagyobb súlyt tudunk megemelni vagy tovább tudunk dolgozni.
A koffeinnel két probléma van:
- Legjelentősebb forrása a kávé, azonban így nem tudjuk szabályozni, hogy mennyi koffeint viszünk be a szervezetbe. Nincsen semmi baj a reggeli kávéval, azonban sportoláshoz pontosabb adagolásra van szükség.
- A szervezet hozzászokik a koffeinhez, ezért minél többet fogyasztunk belőle, idővel annál több kell majd belőle ugyanahhoz a hatáshoz.
Ne kezdjünk kávét inni csak azért, hogy tévézés közben bontsa nekünk a zsírt, mert nem így működik: csak akkor segít a zsírbontásban, ha szükségünk van energiára. Ezért sportolás előtt igyuk, mert hatása ekkor bontakozik ki igazán: többet, jobban tudunk mozogni általa, mint nélküle, több zsírt égetünk közben.
Aki nem kávézik, az nyugodtan kezdje 50mg koffeinnel edzés előtt félórával, majd óránként még 50 mg-ot fogyasszon. A rendszeres kávéfogyasztók nyugodtan kezdhetik 100 mg-mal edzés előtt és óránként még 100 mg-ot fogyaszthatnak. Napi 400-500 mg-ig biztonságos a koffeinfogyasztás, de fontos a fokozatosság, ugyanis ha egyszerre iszunk belőle sokat, szédülést, szívdobogást okozhat.
Szívbetegek kerüljék a koffeint, mert a szívet nem erősíti, csak elnyomja a természetes fáradtságérzetet, ezért a fokozott terhelés számukra veszélyes lehet. Ha baj van a szívünkkel, inkább galagonya, Q10, C és D vitamin készítményekkel javítsuk az állóképességünket.